Zielone płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je posadzić oraz doglądać?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Upiększa ogród, osłania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy postanowić, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu kameralnych kątów? Powinniśmy również podjąć decyzję, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny lub krzewu.

Wielką zaletą ogrodzeń z drewek i krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje opinia, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez docinania trwają wąski kształt. Kiedy zdobędą należytą wielkość przycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta Winylowe preferujemy iglaki odporne na mróz. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Ujmą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają wzniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najpoprawniej sprawdzają się odporne na mrozy buki a także graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, ze względu na to otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o różnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, separują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najodpowiedniej, jak je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać dość pokaźne zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać ogród od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi skweru, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. Owo rozwiązanie zdaje odpowiednio egzamin także w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te rodzaje można także strzyc, lecz wtenczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najakuratniej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztachety PVC z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich liście notorycznie brązowieją z powodu mrozów. W związku z tym, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było otulić na zimę agrowłókniną oraz bez trudności wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać zwłaszcza ozdobny płot, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy aranżujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, małym, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety z plastyku strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednak poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s